testing header
Math Goodies is a free math help portal for students, teachers, and parents.
Free Math
Newsletter
 
 
Interactive Math Goodies Software

Buy Math Goodies Software
testing left nav
Math Forums @ Math Goodies
Math Forums @ Math Goodies
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Homework Help Forums
 Basic Math and Pre-Algebra
 Linear equation
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

kanta
Junior Member

Pakistan
6 Posts

Posted - 02/10/2012 :  01:35:35  Show Profile  Reply with Quote
John bought some bottles of cola each at 15 and some cans of orange
>juice as twice as bottles of cola each at 25. he also bought 10
>fewer cans of lemonade than orange juice. He paid for them total
>430. find out how many bottle and cans he bought?
>
Go to Top of Page

royhaas
Moderator

USA
3059 Posts

Posted - 02/10/2012 :  11:16:36  Show Profile  Reply with Quote
Please read the posting rules at the top of this forum.
Go to Top of Page

kanta
Junior Member

Pakistan
6 Posts

Posted - 02/10/2012 :  14:28:36  Show Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by royhaas

Please read the posting rules at the top of this forum.



where?
Go to Top of Page

the_hill1962
Advanced Member

USA
1468 Posts

Posted - 02/10/2012 :  17:56:59  Show Profile  Reply with Quote
The first post in each topic is where you read it.
It is labeled as a "sticky".
In case you still don't see it, here is a link:
http://www.mathgoodies.com/forums/topic.asp?TOPIC_ID=16456
Basically what royhaas is getting at is that you have not showed any work or told us any thoughts as how you would do this problem.
If you were to tell us how you started trying to solve this...
For example:
"I figure that he bought 12 bottles of cola and that would be 24 bottles of orange juice which makes 14 cans of lemonade.
But 12*15 + 24*25 + 14*?"
Now, see, I have a question mark here. You could have asked us "How do I find out how much lemonade costs?".
I happen to think that you didn't copy all of the problem correctly but I could be wrong. Does anyone else see what I am saying...
You see, we don't just take copied problems and solve them for people. We need to know where you need help at...
Go to Top of Page

nycfunction
Junior Member

USA
5 Posts

Posted - 03/06/2012 :  15:35:32  Show Profile  Reply with Quote
This question is incomplete and makes no sense as written. Could there be a typo here? Please, retype your question correctly.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Math Forums @ Math Goodies © 2000-2004 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.05 seconds. Snitz Forums 2000
testing footer
About Us | Contact Us | Advertise with Us | Facebook | Blog | Recommend This Page




Copyright © 1998-2014 Mrs. Glosser's Math Goodies. All Rights Reserved.

A Hotchalk/Glam Partner Site - Last Modified 21 May 2014